F-1 Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur

New York Dil Öğrenme Merkezinde okuyabilmek için öncelikle kendi ülkenizde bir öğrenci vizesi (kategori F1) almanız gerekmektedir. Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Bürosu, size bu konuda yardımcı olacaktır.

F1 Vizesi / Öğrenci Vizesi ABD Süreci için Başvurun

BİRİNCİ ADIM

Bunun için öncelikle Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Bilgi Paketini almanız gerekir. Paketi online olarak, eposta olarak veya normal postayla alabilirsiniz. Başvuru için gerekli evrakların hepsi bu paketin içindedir. Başvuru sürecinde sorunuz olursa lütfen Uluslararası Öğrenci Hizmetleri Bürosuyla iletişim kurun.

Uluslararası öğrenci başvuru formunu doldurun:

 1. Lütfen kendi ülkenizdeki adresinizi ve (varsa) New York Dil Öğrenme Merkezinde okurken kalacağınız adresi yazdığınızdan emin olun. Doğduğunuz ülkeyi, menşeinizi, cinsiyetinizi ve doğum tarihinizi yazınız.
 2. Eğitim programınızı yazınız.
 3. I-20 sertifikanızın amacını (ABD Vatan Koruma Bakanlığı dosyalarındaki şu anki durumunuzu) bildiriniz

  • İlk gidiş (Initial attendance)
  • Başvuru statüsünde değişiklik (Change of status applicant)
  • Öğrenci transferi (Transfer student)
  • Yenileme (Reinstatement)
  Şu anda yurt dışında bulunuyorsanız, “İlk gidiş”i (“Initial attendance”) seçiniz. Eğer şu anda ABD’de bulunuyorsanız, lütfen şu anda sahip olduğunuz vizeyi belirtiniz.
 4. Lütfen tamamlamış olduğunuz en yüksek eğitim düzeyini belirtiniz.
 5. Lütfen acil bir durumda iletişim kurulacak kişi irtibat bilgilerini giriniz ve başvurunuzu imzalayınız.

İKİNCİ ADIM

Lütfen Uluslararası Öğrenci Kayıt Denetim Listesini (paketinizin birinci sayfasında yer alır) açınız. Şu anki durumunuzu en iyi tanımlayan sütunu seçiniz. Örneğin şu anda yurt dışındaysanız, lütfen “ilk” (Initial) sütununu seçiniz.

İlk (Initial):

 • Lütfen pasaportunuzun ilk sayfasının ve fotoğraflı sayfasının okunaklı birer nüshasını ekleyiniz.
 • Lütfen, sizin veya haminizin tüm eğitim ve yaşam giderleriniz için yeterli finansmanı olduğuna dair kanıt belgesi ekleyiniz. Bu, en az 18 bin Dolarlık bir mevduata ait bir banka hesap defteri olabilir. Hesap defteri kendi adınıza ise bir sonraki maddeyi geçebilirsiniz.
 • Hesap defteri haminize ait ise, kendisinin:

  • Amerikan Vatandaşıysa veya Kalıcı Oturma İznine sahipse, paket içerisinde yer alan Destek Beyanını doldurup imzalaması veya yurt dışında ikamet ediyorsa,
  • New York Dil Öğrenme Merkezi, Kişisel Sponsor Finansal Sorumluluk Beyanını doldurup imzalaması gerekmektedir.
 • Yoğun İngilizce Programı (IEP) için 100 Dolar Başvuru ücretini ödeyiniz. Bu ödeme, bir ABD bankasından alınacak bir çek, money order veya kredi kartı şeklinde olabilir.
 • SEVIS ÜCRETİ (Form I-901). Lütfen bilgi paketinizdeki “SEVIS 1-901 Ücret Ödenmesi” kısmını okuyunuz. Kendi durumunuza en uygun olan yönlendirmeleri uygulayınız.
 • Lütfen lise diplomanızın ve İngilizce transkriptinizin birer nüshasını ekleyiniz.
 • Lütfen, ülkenizde size verilen aşı kartınızın bir nüshasını ekleyiniz (Yoğun İngilizce Programı IEP için gerekli değildir). Eğer bu bilgiyi edinemiyorsanız,ABD’de ücretsiz olarak aşı sürecini tamamlayabilirsiniz. New York Dil Öğrenme Merkezi kayıt temsilcisi size bu işlemleri New York’a vardığınızda anlatacaktır.

ÜÇÜNCÜ ADIM

Lütfen yukarıda anılan belgelerin hepsini New York Dil Öğrenme Merkezi Kampüsüne gönderiniz. ABD’deki bir arkadaşınıza veya akrabanızdan belgeleri ABD’ye yanında götürmesini ve New York Dil Öğrenme Merkezi’ne şahsen teslim etmesini isteyebilirsiniz.

Tebrik Ederiz! Üçüncü adımı da tamamladınız.

Şimdi Ne Olacak?

Belgeleriniz elimize geçer geçmez, kayıt işleminize başlayacağız. Kayıt işleminiz tamamlandığında, size bir Kabul Yazısı ve Form I-20 çıkaracağız. Bu belgeleri size doğrudan postalayabileceğimiz gibi, bir akrabanız/arkadaşınız onları New York Dil Öğrenme Merkezinden şahsen teslim alıp size ulaştırabilir.

Belgelerinizi alınca aşağıdakileri yapmayı unutmayın:

 • I-20 formunuzu imzalayın ve tarih atın.
 • SEVIS (I-901) ücreti olan 200 Doları yatırın.

Yukarıdaki işlemleri tamamladığınız zaman, size en yakın ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan randevu alarak, başvuru sürecini tamamlayıp F-1 Öğrenci Vizesini alabilirsiniz.